Katedra histórie bola založená v roku 1997 ako jedna zo zakladajúcich katedier Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V roku 2015 bola premenovaná na Katedru historických vied a stredoeurópskych štúdií.
Medzi zakladateľov univerzity i Katedry histórie patrili PhDr. Marta Melníková a Prof. PhDr. Václav Furmánek, DrSc.
Prvou vedúcou katedry histórie sa stala vedúca oddelenia starších fondov v Slovenskom národnom archíve PhDr. Marta Melníková, ktorá participovala v tej dobe na rozbiehajúcich sa výskumoch vatikánskych archívov. Preto bol do programu vyučovania novej katedry histórie zaradený v treťom roku štúdia aj predmet Dejiny cirkví na Slovensku. Ďalším špecifikom katedry bolo bližšie zameranie na dejiny školstva.
Po odchode doktorky Melníkovej viedol katedru histórie v dvoch obdobiach:
- doc. PhDr. Pavol Valachovič, CSc.,
V období, keď bol vedúcim doc. Valachovič, sa katedra zameriavala na regionálne dejiny a mala aj takto zameranú grantovú úlohu. Konali sa odborné konferencie a zorganizoval sa aj seminár o živote a činnosti významného cirkevného dejateľa Martina Kollára.
potom nasledovali:
- doc. PhDr. Stanislav Hurčík, CSc.,
Za vedenia doc Hurčíka, sa katedra čoraz viac orientovala základné vojensko-politické problémy dejín novoveku a dejiny Habsburskej monarchie v súvislosti s osobou francúzskeho imperátora Napoleona Bonaparteho. Okrem všeobecných historicko - politických tendencií sa katedra zameriavala aj na Francúzsku revolúciu v celo - európskom kontexte.
- PhDr. Tomáš Klubert, PhD.
Publikačná činnosť katedry začala narastať v dobe, keď katedru viedol Tomáš Klubert. Vtedy sa katedra začala orientovať na vojenské dejiny, čo umožňoval v tej dobe aj bohatý trnavský vojenský archív. Imidž katedry sa spájal s konferenciami s názvom „Slovenská republika očami mladých historikov.“ Neúnavným organizátorom stretnutí mladých historikov k tejto téme bol PhDr. Martin Lacko, PhD. O týchto zborníkoch sa viedla širšia spoločenská diskusia. Viacero vedeckých štúdií bolo publikovaných v periodiku Historické rozhľady, ktoré na katedre histórie vychádzali v rokoch 2004 - 2006. Od roku 2011 na ich tradíciu nadväzuje vedecký časopis katedry „Nové historické rozhľady“.
- doc. PhDr. Ivan Mrva, CSc.
Za dekády vedenia doc. Mrvu sa katedra opäť vrátila ku svojim tradíciám, čiže k regionálnym dejinám ako aj histórií školstva v regionálnom spektre. Publikačná činnosť katedra bola ocenená na viacerých domácich fórach.
V rokoch 2016 - 2020 bol vedúcim katedry PhDr. Ladislav Župčán, PhD. Pod vedením PhDr. Ladislava Župčána,
PhD., bol v akademickom roku 2018/2019 otvorený nový študijný program s názvom História a aplikovaná história v kyberpriestore, ktorý je, okrem klasického štúdia histórie, zameraný na využívanie moderných technologických postupov reflektujúcich prepojenie historickej vedy, edukácie a digitalizácie pomocou prvkov kyberkultúry.
Osobnosti katedry
Medzi významných členov katedry histórie patril prof. PhDr. Matúš Kučera, DrSc., ktorý bol po vzniku Slovenskej republiky prvým ministrom školstva a stal sa tiež prvým slovenským veľvyslancom v Chorvátsku v dobe vojny v zanikajúcej Juhoslávii. Keď vznikala katedra na UCM v Trnave, pôsobil ešte v diplomatických službách.
Z ďalších významných pedagógov, ktorí na KHVaSŠ pôsobili, možno spomenúť tieto osobnosti:
- prof. Júliusa Bartla
- prof. Stanislava Matejkina
- doc. Vratislava Mojša
- doc. Miroslava Kamenického
- Dr. Danielu Kodajovú
- prof. PhDr. Václava Furmánka, DrSc.
- doc. Ivana Mrvu, CSc.
- doc. Vladimíra Segeša, PhD.