Aktuality
06.05.2014

EXKURZIA BUDAPEŠŤ

Katedra histórie zorganizovala v apríli 2014 exkurziu do Budapešti. Nižšie si môžete prečítať správu  z podujatia z pera študentky 3. ročníka  histórie Sindy Strakovej. Už teraz sa tešíme na hojnú účasť pri ďalších podujatiach katedry. Najbližšie sa uvidíme v októbri v Poľsku. Hlásiť sa môžete u Dr. Župčána na katedre histórie.

Budapešť

V apríli sme mali možnosť zúčastniť sa historickej exkurzie do Budapešti, ktorú organizovala katedra histórie. Exkurzia trvala tri dni, teda od 9. do 11. apríla. Účelom bolo oboznámenie sa s historickým centrom Budapešti a návšteva najväčších klenotov, ukrývajúcich sa v tomto prekrásnom meste.

História mesta siaha až k roku 89, kedy s najväčšou pravdepodobnosťou prišli na územie dnešnej Budapešti Rímske provincie a založili tu malú osadu s názvom Aquincum, ktorá slúžila na ochranu prechodu cez Dunaj. Postupným nárastom obyvateľstva sa z Aquincumu stalo hlavné mesto provincie Pannonia. Dodnes sa podarilo zachovať len časti tohto kedysi veľkolepého mesta. Niektoré časti sa nám podarilo navštíviť a na vlastné oči sa presvedčiť o majestátnosti stavieb. Množstvo zachovaných artefaktov, či zrekonštruované časti mesta, postavené na pôvodných základoch nám pomohli dotvoriť dobový obraz mesta. Ale nič nie je večné, zub čašu je neúprosný.

Cez dnešné územie Budapešti prešlo mnoho etník. Rozpad rímskej ríše a sťahovanie národov zapríčinili zánik Aqincumu. Do Pannonie začali prenikať Huni, Ostrogóti, Longobardi, Avari,Starí Slovania. Na začiatku 10. stor. sa tu začali usídľovať Starí Maďari, ktorí tu zotrvali až dodnes. V tesnej blízkosti Aquincumu si vybudovali mestečko Budín, ktoré sa nachádza na pravom brehu Dunaja. Postupom čašu sa Budín rozrástol a stal sa panovníckym sídlom.

Na ľavom brehu Dunaja sa samostatne rozvíjala Pešt. Prvý písomný záznam máme z roku 1148. V roku 1873 sa spojil Budín s Pešťou a vytvorili Budapešť.

Rozvoj mesta v roku1242narušilimongolské vpády do Uhorska. Uhorský kráľnásledne prikázal stavať po celej krajine pevné kamenné hrady. Jedna z takýchto silných pevností vyrástla na vysokom kopci južne od Budína, na dnešnom Hradnom vrchu. Budínsky hrad sa nachádza v južnej časti vrchu, na nádvorí Clark Adám tér. Tieto stavby si prešli mnohými zmenami, no dotvárajú nádherný obraz panorámy mesta. Dnes v hrade sídli národná galéria, historické múzeum a národná knižnica. Pri návšteve náš komplex ohromil slojov karasov a niet divu. Daný komplex je považovaný za jeden z najkrajších panovníckych sídiel na svete.

Dominantou mesta je Námestie Hrdinov. Na námestí sa nachádza pamätník na počesť príchodu Maďarov do karpatskej kotliny. Na polkruhovej podstave môžeme vidieť všetky významné osobnosti maďarského národa. Celé námestie je obrovské a nachádzajú sa na ňom viaceré významné stavby. Napríklad Múzeum výtvarného umenia sa nachádza na Námestí hrdinov oproti Palácu umenia. V múzeu sa nachádzajú historicky cenné zbierky od egyptského umenia až po umenie dvadsiateho storočia. Sú tam uložené všetky významné diela zakúpené maďarským národom.

No a aká exkurzia by to bola, keby sme nenavštívili budovu Maďarského parlamentu, ktorá je považovaná za jednu z najväčších budov Európy.

Počas exkurzie sme navštívili mnoho významných miest a budov. Mohli sme sa na vlastné oči presvedčiť ako žili naši predkovia a oboznámiť sa s pohľadom našich susedov na dané historické udalosť. Snažila som sa vám priblížiť aspoň tie najvýznamnejšie miesta, ktoré sme navštívili. Tak dúfam že vás to oslovilo a pri ďalšie exkurzii sa uvidíme.

Text: Sindy Straková
Najstaršie >>> Staršie >
ĎALŠIE SPRÁVY
< Novšie <<< Najnovšie
Kontakt
  • Katedra historických vied a stredoeurópskych štúdií
  • Filozofická fakulta
  • Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
  • Námestie J. Herdu 2
  • 917 01  Trnava
  • email: martina.drgonova(zav.)ucm.sk
  • telefón: 033 5565 221
Kalendár
po ut st št pi so ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Kontakt
Sociálne siete